Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Tvůj nejlepší přítel

Aktivity pro děti a psy

 

Aktivity pro děti a psy

Agility

Agility je překážková dráha pro psy, podobně jako parkur pro koně. Pes běhá bez vodítka i obojku, tzv. navolno. Cílem je překonat všechny překážky (skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom...)  v co nejnižším čase a pouze za pomoci hlasových povelů a pohybu psovoda.

V ČR je tento sport poměrně rozšířený, každoročně se pořádá Mistrovství České republiky a Mistrovství mládeže v agility, kterého se mohou zúčastnit psi všech ras, s průkazem původu i bez něj (i kříženci)

Více na www.klubagility.cz/

 

Tanec se psem (Dogdancing)

Tanec se psem je na pohled velice líbivý sport, není zatím tolik rozšířený jako třeba agility,ale jeho popularita stále stoupá. „Tančí“ se na hudbu podle naučení choreografie, kterou si každý může složit sám. Jedinou podmínkou v soutěži je 5 základních a povinných triků. Celkově jich během obvyklých 4 minut pes provádí i 30. To znamená, že tanec se psem je poměrně náročný pro množství nejrůznějších cviků – poskoků, otoček, vzepnutí, couvání... Je jasné, že pes se vše nenaučí hned. Trénuje se velmi pozvolna, po malých dávkách, pravidelně a často a trénink vyžaduje zájem psovoda i psa. Pes musí být      především naprosto zdravý. Jinak tato disciplína není ničím omezena, nemá věkové hranice a lze ji provádět se psem kterékoli velikosti a  teoreticky i rasy (prakticky lze těžko tančit s jezevčíkem nebo psem s bolavými zády či problematickými klouby).

www.dogdancing.wz.cz

www.dogdance.cz/

 

Flyball

Flyball je sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen. Oproti agility má výhodu, že pro psovoda není tolik náročný, takže se mu mohou věnovat i fyzicky méně disponovaní psovodi.

Utkávají se v něm dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných flyballových dráhách. Každá dráha se skládá ze čtyř stejných skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček.

Na povel psovoda, který však zůstává za startovní linií, vyběhne pes na dráhu, překoná čtyři skokové překážky, naskočí na desku boxu (provede tzv. plaveckou otočku) - tím spustí mechaniku, chytí vystřelený míček a aportuje ho zpět přes překážky k psovodovi.

V okamžiku, kdy první pes z družstva protne cílovou čáru, vybíhá další pes. Vítězí družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy (a míčky).

Souhra družstva a vzájemná snášenlivost psů je ve flyballu mimořádně důležitá. Psi se spolu střídají na startovní/cílové čáře a v optimálním případě se míjejí čumák-čumák, přičemž se nesmí vzájemně napadnout. Nic pro psí závistivce, kteří nesnesou, když proti nim přibíhá pes s míčkem... Na střídání se dá vyhrát nebo prohrát závod.

Závody družstev bývají velmi napínavé a právě v těchto okamžicích se flyball stává nefalšovaným adrenalinovým sportem. Do poslední chvíle není rozhodnuto, kdo vyhraje, neboť na dráze se může ve zlomku vteřiny stát cokoliv...

Někdy se konají také závody dvojic nebo trojic, ale takovýto závod už nebývá tak zajímavý jako závod družstev. Závody jednotlivců, které se pořádaly dříve, se už v současné době nepořádají.

www.flyball.cz

 

Dogfrisbee

Dogfrisbee je u nás poměrně nový sport, který nabízí zábavu psovodům, psům i divákům. Jak název napovídá, jde o házení známého „létajícího talíře“. Pes tyto disky za letu chytá. Existuje několik disciplín s různými pravidly – soutěží se ve freestylu, kdy mají hráč se psem 2 minuty na předvedení libovolné sestavy triků, nebo v dalších disciplínách na čas a na přesnost hodu a chycení disku.

Tento sport je vhodný pro všechny temperamentní a zdravé psy, stejně jako flyball. K tréningu ale nepotřebujeme žádné speciální vybavení.

www.discdog.cz

 

Obedience

Obedience je u nás také poměrně mladou sportovní disciplínou, přestože existuje už přes 60 let a jde o velmi sympatickou alternativu sportovní kynologie, ovšem bez obrany, což je pro většinu psů a psovodů-amatérů výhodné. Cílem obedience je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda.

Během zkoušky psovod se psem absolvuje 10 cviků, z toho jeden pachový a 9 cviků z poslušnosti.

www.obedience.cz

 

Sportovní kynologie

Sportovní kynologie je soustřeďována do tzv. ZKO – Základních kynologických organizací, které najdeme po celé ČR. Je to náš nejrozšířenější kynologický sport. Cvičiště zpravidla navštěvují nejen sportovní nadšenci, ale i „obyčejní“ majitelé se svými čtyřnohými miláčky. V ZKO se nacvičuje poslušnost, pachové práce a obrana, přičemž při výcviku nemusí všichni psi absolvovat vše. Pro ambiciózní kynology je ovšem složení zkoušek nutností a tak je nezbytné věnovat se i obraně a stopám.

Ať už máte namířeno do „vysoké kynologické“ nebo jen chcete vašeho psa naučit poslouchat a lépe si porozumět, návštěva a ZKO je prvním krokem k úspěchu.

www.kynologie.cz

www.msks.cz

TOPlist